fbpx

Pytanie „a właściwie to ile kosztuje wesele?” pada w 85% zaraz po zaręczynach. Myślę, że znaczna większość z nas planuje wziąć ślub raz w życiu. Dlatego też nie mamy zorientowania w temacie ile co może kosztować. No, chyba że pracujesz w branży lub kilka przyjaciółek brało ślub i dzieliło się z Tobą bolączką pod tytułem „nawet nie uwierzysz ile to kosztuje!”. Gotowa na koszty?

Z przeprowadzonej ankiety w mojej grupie dowiedziałam się, że 44% Par Młodych wydaje na wesele 30k-50k, 30% Par odpowiada, że 50k-70k. Dalej są już mniejszości, czyli 13% twierdzi, że zmieściło się w 30k, a na samym końcu Pary, które wydają ponad 70k. Natomiast tylko 5% Par wydało na wesele więcej niż 90k.

Pamiętaj, aby dodać się do naszej grupy ślubnego wsparcia na Facebooku, gdzie się wzajemnie wspieramy i inspirujemy! – Dołącz do grupy! Chcesz coś kupić, sprzedać albo wykonujesz ślubne usługi? Również znajdziesz coś dla siebie!

Ile kosztuje wesele? Wedding Planner

Wedding Plannera, czy też konsultanta ślubnego stawiam w pierwszej kolejności. Zaczynając od niego masz pewność, że dobrze wydajesz swoje pieniądze. Są trzy typy rozliczania się wedding plannerów – stała stawka (stała kwota lub indywidualna wycena), prowizja od Waszego budżetu i zarobek na prowizji (tyle ile wynegocjują mniej lub prowizja od przyprowadzonego klienta). Celowałabym w tych, którzy mają pakiety lub indywidualne wyceny. Wtedy wiesz dokładnie, że płacisz za to, czego potrzebujesz i za nic więcej.

Co robi w ogóle wedding planner? Trzyma się Twojego budżetu, czuwa nad wszystkim, podpowiada na co uważać, dobiera sprawdzonych podwykonawców, a nawet przejmie na siebie 95% organizacji wesela, zostawiając Wam jedynie decyzyjność w kluczowych sprawach. Czyli z tym samym budżetem masz pewność, że wszystko pójdzie tak jak trzeba, masz mnóstwo czasu dla partnera, na odpoczynek i dobrą zabawę. No nie warto? Jasne, że warto! Niezależnie od budżetu!

Kompleksowa organizacja i koordynacja ślubu i wesela – od 4000zł-12000zł
Koordynacja dnia ślubu i wesela – 1500-4000zł

Zapytaj mnie o termin i wycenę 😉 Pozytywnie się zdziwisz – basia@weselebezspiny.pl

Ile kosztuje wesele? – Sala weselna

Koszty w obiekcie weselnym dzielimy na dwa typy – cena od talerzyka lub cena za wynajem sali. W pierwszym przypadku masz w cenie praktycznie wszystko – napoje, catering, obsługę, przygotowanie, być może nawet ciasta i desery. W drugim natomiast kwota obejmuje tylko i wyłącznie wynajęcie sali. Bez cateringu, bez obsługi – po prostu dostajesz dostęp do obiektu i na tym koniec.

Pierwszy przypadek jest najczęściej stosowanym, ponieważ zdecydowana większość Par Młodych nie ma czasu na organizowanie sobie samemu wszystkiego. A tak, mamy usługę wszystko w jednym, nie tracimy czasu na szukanie odpowiednich osób do gotowania, kelnerów, nie musimy robić zakupów.

Druga opcja, mimo że dużo bardziej angażująca czasowo, może się opłacać tym Parom, które tego czasu mają dużo, mają jakieś znajomości w gastronomii i mają dużo zaproszonych gości. Im więcej osób, tym bardziej ten sposób się opłaca. Jeśli jednak masz ciekawe propozycje do 200zł od talerzyka to jednak koszty będą porównywalne przy diametralnie różnym wkładzie pracy.

Koszt od talerzyka zaczyna się na 120zł, a kończy gdzieś w okolicy 500zł.

Ile kosztuje wesele? – Fotograf Ślubny

Znalezienie dobrego i taniego fotografa to nie lada wyczyn. Fotograf, który wie, że odwala kawał dobrej roboty nie wyceni swojej pracy na 2000zł za reportaż. W sumie każda kwota poniżej 2000zł-3000zł jest podejrzanie niską ceną, chyba że fotograf dopiero zaczyna i w ten sposób chce przyciągnąć do siebie klientów. I zazwyczaj mu się udaje, jednak widząc niesłabnące zainteresowanie zaczyna podnosić stawki.

Widząc podejrzanie niską cenę zweryfikuj, kto jest po drugiej stronie 😉 Zwracaj uwagę na całe reportaże, nie tylko na pojedyncze zdjęcia w portfolio.

Fotograf ślubny to koszt 2500zł-12000zł

The Journal Garden | Vera Bitterer

Ile kosztuje wesele? – Kamerzysta

Kamerzysta tak jak i fotograf nie weźmie 1000zł za film ze ślubu i wesela, ponieważ musi przejrzeć każdą jedną minutę nagrania, wybrać najważniejsze i najlepsze momenty, obrobić, złożyć w jedno, podkład muzyczny… No, tego się nie zrobi w jeden dzień. A tym bardziej nikt nie nauczy się tego wszystkiego w jeden dzień i nie jest to darmowa wiedza.

Kamerzysta weźmie 3000zł-12000zł.

Ile kosztuje wesele? – Zespół weselny / DJ

Zespół weselny to zazwyczaj grupa 4-6 osób. DJ natomiast pracuje sam lub z wodzirejem. Dlatego też zespół w większości przypadków będzie droższym wyborem – śpiew, instrumenty i cała techniczna reszta również swoje kosztuje.

DJ – 3000zł-6000zł
Zespół weselny – 4000zł-12000zł

Ile kosztuje wesele? – Florysta – dekorator

Florysta jest akurat tym podwykonawcą, do którego przychodzisz z konkretnym budżetem np. 3000zł i ustalacie co da radę z tego ugrać. Nie wszyscy jednak pracują w ten sposób. Przychodzisz i prosisz o wycenę rzeczy, na które macie w głowie pomysły. Zawsze można z czegoś zrezygnować, zawsze można dołożyć.

Florysta to koszt 3000zł-10000zł.

Ile kosztuje wesele? – Suknia ślubna

Suknia ślubna jest jednym z tych wydatków, które są czynione poprzez emocje, a nie rozsądek. 😉 Mając budżet na suknię 2 tysiące, nie wchodź do salonów znanych z tego, że mają przepiękne i przedrogie suknie, poza Twoim zasięgiem. Pamiętaj, że zakochując się w tej jednej jedynej sukni, to bycie zakochanym bez pamięci. Ty już wiesz, że ta i żadna inna. Tylko trochę głupio, gdy wymarzona jest droższa o np., 6 tysięcy złotych niż wynosi Twój budżet. W 90% wybierzesz inną suknię, tańszą. Ale będziesz się czuć jak nie Ty, bo stara miłość nie rdzewieje 😉

Pamiętaj, że suknię zawsze można kupić używaną. W komisach znajdzie się naprawdę wiele pięknych sukni do wyboru, a allegro, olx i grupy ślubne aż pękają od sukni ślubnych na sprzedaż.

Trzecią opcją jest uszycie sukni u krawcowej. Ale tylko i wyłącznie, gdy masz pewność, że poradzi sobie z uszyciem sukni ślubnej. Możesz pokazać zdjęcie wymarzonej sukni i stworzy coś podobnego albo możesz stworzyć rysunek tego, o czym zawsze myślałaś, ale nie mogłaś znaleźć w żadnym salonie.

Suknia ślubna – 1500zł-12000zł.

Ile kosztuje wesele? – Papeteria ślubna

To akurat jeden z tych kosztów, na których można nieźle popłynąć. I to niepotrzebnie! Niewiele osób zostawia na pamiątkę zaproszenia ślubne czy winietki z wesel, na których był. Nie warto wydawać grubych pieniędzy na papeterię, jeśli masz ograniczony budżet. Jest naprawdę wiele polskich firm projektujących zaproszenia i pozostałą papeterię w cenach przyjaznych Twojej kieszeni. Możesz nawet pokusić się o zrobienie papeterii samemu. Wystarczy trochę wolnego czasu i nieco więcej wyobraźni i pomysłu 😉

Zaproszenia – 1zł-20zł za sztukę
Winietki – 50gr-5zł za sztukę

Ile kosztuje wesele? – Alkohol

W tym przypadku dużo zależy od tego, czy Wasza rodzina jest mniej, czy bardziej pijąca i rodzaj ulubionego trunku. Większość wesel, na których byłam królowała wódka i bimber, a reszta alkoholu albo daleko za nimi, albo w formie dodatkowo zatrudnianego barmana.

Wino, whisky, gin, rum, piwo nie są aż tak popularne na przyjęciach weselnych, ale można na spokojnie zrobić wesele bezalkoholowe albo na przykład z nalewanym białym winem. I nikt nie powinien się za to obrażać 😉 Dodatkowo myślę, że inne alkohole nie są tak popularne, więc można kupić ich na spokojnie dużo mniej niż wódki.

Butelka wódki od 20zł, butelka wina od 20zł, whisky od 40zł.

Inne wydatki związane z dniem ślubu:

  • fryzura ślubna – 80zł-300zł
  • makijaż ślubny – 80zł-300zł
  • wynajęcie auta – 200zł-2000zł
  • barman – 1500zł-4500zł
  • ubiór Panny Młodej – 1200zł-15000zł
  • ubiór Pana Młodego – 1500zł-6000zł
  • obrączki – 700zł-5000zł
  • tort – 450zł-4000zł
  • słodki stół – 500zł-2000zł

Jeśli chcesz wiedzieć, jak zarządzać budżetem ślubnym i nie tylko to polecam Ci książkę Michała Szafrańskiego Finansowy Ninja. Według mnie jest to obowiązkowa pozycja dla każdej osoby, która planuje jakiś duży wydatek, jak i dla usprawnienia codziennego życia 🙂

zdjęcie główne – unsplash-logoSharon McCutcheon

Facebook – Instagram – Pinterest
Grupa Ślubna – Newsletter