fbpx

Zastanawiasz się, dlaczego Twój narzeczony nie angażuje się w organizację ślubu i wesela? Może jest jakiś konkretny powód? Otóż może ich być kilka. Najważniejsze jest ze sobą szczerze porozmawiać i przemyśleć pewne sprawy 😉

Nie ma bladego pojęcia co ma robić

I ja go rozumiem! Jest mężczyzną, więc nawet jeśli bywał na jakichś weselach, zdecydowanie nie przywiązywał wagi do dekoracji, do muzyki czy garnituru Pana Młodego. A już na pewno nikt, nigdy go nie uświadamiał, że jeśli chce się wziąć ślub i zrobić wielkie wesele, to nie jest pstryknięcie palcami. To jest ogrom planowania, pracy i załatwiania. Teoretycznie wziąć ślub nie jest ciężko, wystarczy mieć 84zł w kieszeni i trochę grosza na obrączki. Praktycznie tak to nie wygląda.
Ale on o tym nie ma pojęcia! Opowiedz mu, jak to wygląda w rzeczywistości i ile jest spraw do załatwienia. Może nawet podrzuć tekst poniżej. Przynajmniej będzie wiedział, z czym się wiąże organizacja ślubu i wesela.

Organizacja ślubu i wesela krok po kroku – lista spraw do załatwienia.

Wszystko mu jedno jak to będzie wyglądać

Dla niego jest ważne, że dokonał najważniejszego wyboru – Ciebie. Totalnie nie zależy mu na dekoracjach sali, kościoła, samochodu czy kieliszków, którymi będziecie rzucać zaraz po przybyciu na salę. Większość mężczyzn nie lubi zajmować się i tracić czas na coś, co nie jest dla nich ważne. W takim przypadku proponuję po prostu nie naciskać i się pogodzić. Ty również nie miałabyś żadnej przyjemności w marnowaniu czasu, prawda?
Jeśli Tobie zależy na spójnej kolorystyce i dekoracjach, wybieraj pod siebie i wybieraj to, co uważasz za słuszne. Jednak nie za jego plecami, gdy wiesz, że czegoś nie znosi lub gdy wcześniej powiedział, że na coś się nie zgadza.
I nie pokazuj mu 142 wzorów zaproszeń do wybrania, bo pewnie padnie trupem 😀

Pamiętaj, aby dodać się do naszej grupy ślubnego wsparcia na Facebooku, gdzie się wzajemnie wspieramy i inspirujemy! – Dołącz do grupy! Chcesz coś kupić, sprzedać albo wykonujesz ślubne usługi? Również znajdziesz coś dla siebie!

Nie chce się wychylać, bo czego nie zrobi będzie źle

Być może masz silną osobowość i wszystko ma być po Twojemu. Czasami i ja sama się łapię na tym, że jeśli nie zrobię czegoś sama, to nawet jeśli będzie idealne, to to nie będzie TO. Staram się jednak nad tym panować, bo to bardzo toksyczne zachowanie, nie tylko dla otoczenia, ale i dla siebie. Dlaczego? W momencie, gdy chcesz wszystko zrobić sama, bo zrobisz to najlepiej ale jednocześnie jesteś zmęczona nadmiarem pracy, masz pretensje do innych ludzi, że Ci nie pomagają. Zastanów się, czy Wasz ślub i wesele to na pewno dobry moment, żeby decydować i robić wszystko samemu. Twój partner nie bez powodu jest Twoim partnerem, chciałby Cię odciążyć, ale musisz mu na to pozwolić.

Dlaczego narzeczony nie angażuje się w organizację ślubu i wesela?
Dlaczego narzeczony nie angażuje się w organizację ślubu i wesela?
foto Kocięda na Ślubach

Uważa, że to babskie zajęcie

Prawdopodobnie ślub i wesele kojarzy mu się jedynie z sukniami, wstążkami, koronkami i kwiatami, czyli w sumie bardzo kobiecymi przymiotami. Najprostszym sposobem do przekonania narzeczonego, że wcale tak nie jest, wystarczy trochę poudawać, że sobie z czymś nie radzisz a prawie natychmiast przybiegnie Ci z pomocą. Kwiaty i koronki zostaw dla siebie, a jego możesz oddelegować do wybrania alkoholu, samochodu, barmanów, zespołu czy fotografa. Jeśli mu ufasz, zostaw całkiem dla niego te decyzje. Jeśli Wasze wymagania nieco się różnią postarajcie się wybrać wytyczne co do jego zadań (np. zespół poniżej 8ooozł, wokal damski, tradycyjne przyśpiewki i zabawy i oczywiście z wolną datą). Potem poproś, żeby wybrał jego zdaniem najlepszą trójkę i obstawił po cichu zwycięzcę. Na koniec RAZEM zdecydujcie co będzie dla Was najlepsze.

Jak ustalić budżet ślubu i się go trzymać?

Chce, żebyś to Ty była zadowolona

Czasami bardzo prawdopodobne jest, że narzeczony nie angażuje się wystarczająco w organizację ślubu i wesela dlatego, że chce, abyś to głównie Ty była zadowolona z tego dnia. Jemu po pierwsze nie robi różnicy wygląd sali czy zespół, który zagra, tylko chce złożyć razem z Tobą przysięgę małżeńską. Jeśli chcesz od niego zaangażowania czy pomocy, wystarczy, że mu to powiesz. Wydziel mu zadania, z którymi sobie nie radzisz, a zobaczysz, że niejeden raz Cię zaskoczy.

Skąd wiedzieć, że to ten jedyny? Kiedy jest najlepszy czas na ślub?

Przecież macie jeszcze czas

Zauważyłam, że nasi kochani mężczyźni mają tendencję do braku orientacji w czasie. Gdy mu powiesz, że ślub jest 10 sierpnia tego roku, kiwnie głową. No ok, wielka mi rzecz. Ale powiedz mu, że zostało 5 dni do ślubu, to zacznie panikować. „Już w tą sobotę?!”. Ba.
Nie wiem, może niektórzy nie mają wyrobionych połączeń nerwowych, które mówią „ślub jest za 12 miesięcy, ale wszystko trzeba zrobić PRZED” albo im czas płynie zdecydowanie szybciej niż nam.
Sama ostatnio wypróbowałam swoją teorię przed chrzcinami w rodzinie. Przypomniałam kiedy są, ile dni zostało i co trzeba zrobić – naszykować prezent, sprawdzić, czy ubrania są czyste i wyprasowane, czy nie trzeba iść wcześniej do fryzjera itd. Co z tego wyszło? Wybieranie i prasowanie ubrań godzinę przed wyjściem, na fryzjera nie starczyło czasu, o prezencie totalnie zapomniał.

Dlaczego narzeczony nie angażuje się w organizację ślubu i wesela?
Dlaczego narzeczony nie angażuje się w organizację ślubu i wesela?
foto Kocięda na Ślubach

Nie lubi planowania i organizacji

W większości rodzin, które obserwuję to kobieta trzyma w garści i w dobrej kondycji dom, dzieci, wszystko jest opłacone na czas, nikt nie chodzi brudny czy głodny. Facet może być głową, ale zgodnie z powiedzeniem to kobieta jest szyją, która nią kręci. Małe kobietki widzą inne kobiety, które wszystko planują i ogarniają, a podglądając się uczą tego samego. Co widzą faceci? Głównie grzebanie w samochodzie, mecze, naprawy w domu, zarabianie, piwko po pracy. Czy w ich życiu było planowanie albo organizacja czasu? Zazwyczaj nie. Przecież prawdziwy mężczyzna nie planuje, tylko jest spontaniczny. Wszystkie stereotypy, ten również jest zły i trzeba z nim walczyć.
Tak jak wspominałam w każdym akapicie wyżej – jesteście partnerami, macie się dopełniać, wspierać się i nie wymigiwać stereotypami o macho, który nie planuje.

Jak wybrać datę ślubu? Kilka pomysłów i dlaczego takie?

Nie ma na to czasu lub siły

Stresująca, męcząca fizycznie i psychicznie praca to rzecz, którą totalnie rozumiem. Bo gdy nie ma zaspokojonych podstawowych potrzeb, takich jak sen czy odpoczynek, to ciężko jest z radością i świeżymi pomysłami wkroczyć w biały świat ślubnych koronek i dekoracji. Załatwienie tego wszystkiego na ślub i wesele jest czasochłonne, wymagające ciągłego przeliczania i myślenia o alternatywach, umowach, spotkaniach, datach, zaliczkach… Przejmij na siebie tyle ile możesz w planowaniu ślubu, bo w tym przypadku to, że się nie angażuje, nie znaczy, że nie chce. A jeśli i Ty nie masz tyle czasu, aby to ogarnąć, może odłóżcie to w czasie dla siebie? Może zatrudnijcie konsultanta, który zrobi to za Was, albo zdecydujcie się na minimalistyczne wesele?

Co można z tym zrobić?

Szczerze? Chyba jedynie rozmowa tu pomoże. O tym, że stając się małżeństwem stajecie się partnerami na całe życie. Zdanie obydwojga się liczy i zaangażowanie obojga również.
Pamiętaj, aby za każdym razem chwalić swojego narzeczonego. Nie tylko przy organizacji ślubu, ale też na co dzień. Wynosi śmieci idąc do pracy, albo robi kawę zanim się jeszcze obudzisz? Dziękuj mu za to i pochwal. Każdy lubi być chwalony i doceniany za to, co robi. Dzięki małym gestom i słówkom każdy związek potrafi rozkwitnąć. Bo właśnie na tych małych chwilach opiera się całe szczęście. Bo są Wasze.

Facebook – Instagram – Pinterest
Grupa Ślubna – Newsletter


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.