fbpx

Noclegi gości weselnych – ten temat kiedyś spędzał mi sen z powiek podczas organizacji wesel dla moich Par Młodych. Co im doradzić, gdy etykieta krzyczy, że to konieczność i obowiązek, ale budżet jest już na granicy? Dojrzałam już i przyzwyczaiłam się, że w większości przypadków – TO ZALEŻY. Nie tylko od Waszego budżetu, ale również wielu innych czynników. Najważniejsze jest, żeby zorganizować wesele w zgodzie ze sobą, swoim sumieniem i swoim budżetem. Niektórych rzeczy nie przeskoczymy!

Musicie więc odpowiedzieć sobie na wiele pytań i sami zobaczycie jak wiele jest poprawnych i jednocześnie niepoprawnych odpowiedzi!

Noclegi gości weselnych – co mówi etykieta ?

Savoir-vivre mówi, że jako gospodarz przyjęcia powinieneś zadbać o każdy aspekt wygody Twojego gościa. Również, jeśli chodzi o noclegi. To zawsze po stronie gospodarza powinno stać zarezerwowanie odpowiednich pokoi oraz ich opłacenie.

Jak wszyscy wiemy nie wszystkich jest stać na to, by opłacić nocleg każdego gościa. W zależności od miejsca (noclegi przy sali / hotel / apartamenty w mieście) koszt może wynosić od 50zł do nawet kilkuset złotych za jedną osobę. Oczywiście jest wtedy opcja zaprosić mniej osób, ale co gdy lista jest okrojona do samych najbliższych?

Noclegi gości weselnych - kto za nie płaci?

Skąd przyjeżdżają Wasi goście?

Bardzo ważny aspekt, który trzeba wziąć pod uwagę to miejsce zamieszkania Waszych gości. Co innego gdy ktoś ma na Waszą salę 20km a co innego 500km. Tym pierwszym prawdopodobnie nie zaproponowałabym noclegu z kilku powodów. Jeżeli mieszkają na tyle blisko to prawdopodobnie będą woleli wrócić do domu po weselu i przespać się we własnym łóżku, nawet jeśli na drugi dzień organizujecie poprawiny w tym samym miejscu. Druga sprawa – dość oczywista, choć raczej nikt o tym na głos nie mówi – jeśli obie osoby są pijące, to są w stanie załatwić kogoś, kto by ich zawiózł i zabrał po weselu. Być może w okolicy mieszka jeszcze ktoś z rodziny i są w stanie zabrać się jednym samochodem z osobą niepijącą?

Noclegi gości weselnych kontra Wasz budżet

Jeśli od razu decydujecie, że nikomu nie rezerwujecie noclegu, najprawdopodobniej oszczędzacie nawet kilka tysięcy złotych. Natomiast jeśli chcecie przynajmniej niektórym osobom zapewnić nocleg, liczcie się z wydatkami już na samym początku planowania. Bardzo dużo czasu zapewne poświęcacie na obliczenie wszystkich wydatków. Fotograf, sala weselna, kamerzysta, suknia ślubna… Ile z Was od razu planuje budżet na noclegi? Co innego, gdy przy sali macie dostępne miejsca noclegowe, co innego gdy sala takich nie posiada.

Noclegi gości weselnych - kto za nie płaci?

Noclegi gości weselnych kontra baza noclegowa sali i okolicy

Oczywiście wybór sali z bazą noclegową jest najprostszym i prawdopodobnie najtańszym rozwiązaniem. Zazwyczaj koszty takiego noclegu mieszczą się w granicy 50-100zł za osobę. Co innego dzieje się, gdy Wasza miejscówka znajduje się w środku miasta, bez bazy noclegowej. Musicie wtedy szukać najbliższego hotelu i zarezerwować z wyprzedzeniem pokoje. Jak wiadomo, weekendy zawsze są bardziej chodliwe, właśnie przez wesela, ale również przez weekendowe wyjazdy. Dlatego też warto poprosić o potwierdzenie przybycia na około 2-3 miesiące przed ślubem, aby mieć dodatkowy czas na znalezienie odpowiedniego miejsca.

Pamiętajcie, aby od razu poprosić swoją salę o wykaz pokoi – jaka jest ilość pokoi i iluosobowe one są. Wtedy będziecie od razu wiedzieli gdzie, kogo i z kim umiejscowić.

Jaka jest zażyłość między Waszymi gośćmi a Wami?

Czyli w skrócie – komu rezerwować a komu nie? Już pomijając fakt „odległości” prawdopodobnie chcielibyście zarezerwować noclegi najbliższym Wam osobom – rodzicom, dziadkom. Ale na dwoje babka wróżyła. Czasem starsi członkowie rodziny zdecydowanie wolą spać u siebie w domu, zamiast w wynajętym miejscu. Dlatego też – jeśli planujecie rezerwować miejsca – po prostu zapytać dane osoby, czy w ogóle by chciały skorzystać.

Jeśli macie wesele w okolicy Waszego miejsca zamieszkania oraz Waszej rodziny, prawdopodobnie okaże się, że najliczniejszą grupą zainteresowaną noclegiem będą Wasi przyjaciele i znajomi.

Będąc na weselu jako gość zdecydowanie wolę wrócić do domu i spać u siebie w łóżku, niż spać w hotelu. Ale to rozwiązanie ma u mnie pewne plusy – mam wymówkę by nie pić oraz oczywiście – tęsknię za moimi kitkami. Natomiast gdy pracuję – zdecydowanie wolę zarezerwować nocleg na miejscu. W dniu koordynacji wstaję bardzo wcześnie a powrót autem po 22 godzinach na nogach jest naprawdę złym pomysłem.

Noclegi gości weselnych - kto za nie płaci?

Noclegi gości weselnych kontra Wasz czas

To zagadnienie nie jest tu przypadkowe. Jeśli zdecydowaliście się na opłacenie noclegu wszystkim Waszym gościom, dzielicie się na 3 grupy.

  1. wszyscy goście mieszczą się w pokojach przy sali weselnej
  2. wszyscy goście mieszczą się w jednych hotelu poza salą weselną
  3. żonglujecie rezerwacjami i płatnościami w kilku miejscach

W pierwszym przypadku macie najprościej, bo musicie jedynie rozlokować Waszych gości pomiędzy dostępne pokoje i po weselu opłacić jedynie te, które faktycznie zostały wykorzystane.

W drugim przypadku prawdopodobnie będziecie musieli poświęcić sporo czasu na poszukiwanie hotelu, w którym zmieszczą się wszyscy, będziecie mogli odwołać za darmo rezerwacje i opłacić wszystko po weselu. Być może dojdzie jeszcze konieczność rezerwacji autobusu, który będzie transportował Waszych gości z hotelu na wesele i później z wesela do hotelu, minimum 2 razy w ciągu nocy.

W trzecim przypadku zatrudnijcie wedding plannera 😀 Żonglowanie rezerwacjami i płatnościami w kilku miejscach, transport gości i na 90% transfery lotniskowe. Żeby to ogarnąć, musicie być mistrzami organizacji.

Jak poinformować gości o swojej decyzji?

Cokolwiek nie postanowicie, najlepiej gości poinformować prosto i wyraźnie. Jeśli

  • nie zamierzacie nikomu rezerwować i opłacać miejsca – odpowiadajcie dopiero na pytania o noclegi. Informujcie wtedy że noclegi trzeba zorganizować we własnym zakresie.
  • rezerwujecie, ale opłacacie tylko niektórym – informacja ustna wybrane osoby, że jest możliwość noclegu i jeśli chcą – zapiszcie to sobie w tabelce, dla pozostałych informacja, że jest możliwość noclegu, możecie zarezerwować miejsce, płatność we własnym zakresie.
  • opłacacie wszystkim – informacja ustna – jest możliwość noclegu, dajcie wcześniej znać to zarezerwujemy miejsce.

Mam nadzieję, że nieco pomogłam podjąć decyzję co do noclegów gości.
Życzę Wam wspaniałego wesela i dużo miłości!

Inne moje artykuły, które mogą Ci się spodobać:

Facebook – Instagram – Grupa Ślubna