fbpx

Fotograf ślubny – kiedy zacząć szukać?

Zawsze, kiedy pada to pytanie, nie wiem co odpowiedzieć. Bo nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Odpowiedzi są mocno rozstrzelone. Jeden powie, że rezerwować fotografa trzeba 3-4 lata przed ślubem, drugi powie, że da się znaleźć nawet dwa tygodnie przed weselem. Jedni otwierają zapisy na dwa lata do przodu, niektórzy mają już zapisy na 2023 a jedni nie wybiegają tyle w przyszłość i mają maksymalnie pół roku do przodu zapisany kalendarz. Rozumiem podejście i jednych i drugich, ale ja zawsze będę radzić zgodnie z moim przekonaniem – jak najszybciej po ustaleniu daty ślubu, ALE [spójrz na nazwę bloga] bez spiny. Fotograf ślubny? Jak nie ten, to inny. W Polsce jest ich na pęczki.

Pamiętaj, aby dodać się do naszej grupy ślubnego wsparcia na Facebooku, gdzie się wzajemnie wspieramy i inspirujemy! – Dołącz do grupy! Chcesz coś kupić, sprzedać albo wykonujesz ślubne usługi? Również znajdziesz coś dla siebie!

Fotograf ślubny – gdzie szukać?

Znajomi i rodzina – warto zapytać kogoś z najbliższych o polecenie jakiegoś fotografa ślubnego. Nawet jeśli nie robił zdjęć im, to będą pewnie potrafili wskazać u kogo widzieli nieziemskie zdjęcia. Ogromnym plusem zapytania osób najbliższych jest to, że będą szczerzy i na pewno nie polecą kogoś, kto nie jest wart nawet czasu. Koniec końców to do Was należy ostateczna decyzja.

Blogi ślubne – na blogach ślubnych znajdziesz pełno zdjęć różnych fotografów, nawet jeśli są one tylko do zobrazowania konkretnego artykułu. Niektórzy robią przeglądy fotografów z konkretnych województw lub miast. 

Zestawienia fotografów – niektóre portale urządzają konkursy na najlepsze zdjęcia fotografii ślubnej, gdzie czytelnicy głosują na najlepsze zdjęcie. W taki sposób poznajemy opinię innych ludzi i przy okazji poznajemy innych fotografów!

Grupy ślubne – na grupie ślubnej nie jest ciężko znaleźć fotografa na swój ślub. Wystarczy zapytać o fotografa i podać datę oraz miejsce. Dostajemy listę poleceń i zgłoszenia fotografów. Pozostaje nam jedynie odsiać tych najciekawszych i to z nimi się skontaktować.

Wyszukiwarka google – osobiście uważam ten sposób za najmniej efektywny, ponieważ tak naprawdę aby być wyżej w wyszukiwaniach wystarczy znać się na pozycjonowaniu, niekoniecznie na fotografii. Gdybym wcześniej szukała fotografa gdzie indziej, może zapłaciłabym nieco więcej, ale moje zdjęcia nie wyglądałyby jakby były robione przez wujka Jurka telefonem 😉

Portale ślubne – niektóre portale posiadają całą bazę podwykonawców, nie tylko fotografów. Znajdziesz tam naprawdę wiele ciekawych osób, dodatkowo możesz poczytać opinie o ich pracy i dowiedzieć się o zakresie cenowym danego fotografa.

Instagram – coraz więcej fotografów zakłada nie tylko Facebooka, ale również Instagrama do promowania swojej działalności w internecie. Jest to niesamowity sposób nie tylko na obejrzenie portfolio, stylu ale i poznanie jego samego poprzez czytanie opisów. Dodatkowo dosyć łatwo wyszukać fotografa lokalnie poprzez hashtagi. Najpopularniejsze to #fotografiaślubna, #plenerślubny, a #fotografwarszawa to przykład na poszukiwania lokalne.

Targi Ślubne – na niektórych Targach wystawcy są selekcjonowani, na niektórych nie. Ja w ten sposób wybrałam swojego DJa. Niestety. Na szczęście coraz więcej powstaje Targów Ślubnych, na których liczy się piękno, jakość i pasja. Przykład? Alternatywne Targi Ślubne, Silesia Wedding Day czy Off Wedding.

Fotograf ślubny – na co zwrócić uwagę?

Zdjęcia w portfolio

Zerknij, czy zdjęcia są spójne i w tym samym stylu i kolorystyce. Po tym można rozpoznać fotografa, który ma już swój wyrobiony styl. Będziesz dokładnie wiedziała jakich zdjęć się spodziewać ze swojego ślubu.

Całe reportaże

Do portfolio zazwyczaj wybiera się te najlepsze zdjęcia, zerknij więc, czy jakość całego reportażu jest podobna. Zdarza się tak, że reportaże są słabe a zdjęcia z portfolio są tymi „jednymi na milion”, albo, co gorsza kradzionymi.

Opinie i recenzje

Zwróć uwagę na opinie o fotografie na różnych platformach. Dodatkowo na Facebooku możesz napisać do osoby, która wystawiła opinię, więc i skorzystała z jego usług. Prywatnie może Ci więcej powiedzieć o tym, jak przebiegała współpraca.

Cena i pakiety

Lubię, gdy na stronie fotograf ma jasno przedstawiony cennik. Fajnie, gdy ma pakiety, ale jednocześnie jest elastyczny co do rozszerzenia lub zmniejszenia zakresu. Nie tracisz czasu na wymianę maili, aby dowiedzieć się cokolwiek o cenach.

Publikacje

Teoretycznie ich brak nie jest niczym złym, praktycznie doceniam, że ktoś dzieli się swoją wiedzą i pracą z innymi. Widać od razu, że starają się piąć i rozwijać.

Kontakt

Krótko i na temat – jeśli muszę się namęczyć, żeby znaleźć numer telefonu lub e-mail, rezygnuję, nie tylko, gdy chodzi o fotografa.

„O mnie”

Jeśli o kimś nic nie wiem, nie jestem ciekawa co mi może zaproponować.

Fotograf ślubny - jak wybrać najlepszego?
Kocięda na ślubach

„Dlaczego tak drogo?”

Na pewno masz gdzieś z tyłu głowy, że całe wesele tyle Cię kosztuje, a przecież można zaoszczędzić na fotografie. No bo ileż można się wycenić za pstryknięcie kilku fotek? Błąd.

  • wykształcenie kosztuje – kursy, szkolenia, studia i nie tylko.
  • sprzęt kosztuje – moja amatorska lustrzanka kosztowała mnie 3,5 tysiąca. Fotograf ma pewnie różne body, kilkanaście obiektywów, pełno akcesoriów i najlepsze programy.
  • doświadczenie – zdobywa się je przez lata, robi pełno błędów, aby więcej ich nie popełniać. Dużo widział, dużo wie i może dużo podpowiedzieć.
  • prowadzenie działalności gospodarczej kosztuje – zwłaszcza w Polsce 😉

Nie po to inwestuje się w siebie ogromne pieniądze, aby być lepszym, robić lepsze zdjęcia, odwalać świetną robotę, by przychodził ktoś i życzył sobie, abyś brał takie same pieniądze jak ktoś, kto nie ma pojęcia co robi. 

Fotograf ślubny – o co pytać podczas pierwszego kontaktu?

  • Czy jest wolny termin na dany dzień?
  • Czy fotograf daje wszystkie zdjęcia, które zrobił? (nawet te, które uważa za słabe)
  • Kto docelowo będzie robił zdjęcia? (bo chyba nie po to płacisz za niego, żeby robił zdjęcia początkujący fotograf z łapanki?)
  • Do której godziny fotograf będzie na przyjęciu?
  • Czy jest możliwość dokupienia jego czasu lub ilości zdjęć? 
  • O której godzinie może zacząć pracę? 
  • Czy pracuje sam? Czy ma jakiegoś kamerzystę do polecenia? (jeśli ma kogoś do polecenia, weź to pod uwagę – nie będą sobie wchodzić w drogę, bo już potrafią ze sobą pracować)
  • Jak wygląda rezerwacja terminu? (zapytanie nie jest równoznaczne z rezerwacją terminu!)
  • Czy dojazd jest w cenie pakietu, czy liczy się go dodatkowo? Ile?
  • W jakim terminie są oddawane zdjęcia? Liczyć od dnia ślubu czy od dnia sesji plenerowej? Całość, czy podzielone na ślub i sesję?
  • W przypadku przyjęcia dwudniowego – czy fotografowi opłacić pokój, zarezerwować, czy woli dojechać dwa razy? (żeby nie było niedomówień)
  • Kwestia płatności – jak wyglądają transze? Gotówka czy przelew? 
  • Zadatek czy zaliczka? (chyba wiesz, że jedno jest zwrotne, a drugie nie?)

Brawo, wybrałaś fotografa ślubnego! O co go zapytać na spotkaniu?

  • Czy może pokazać zdjęcia z ostatniego zlecenia? Surowe lub obrobione? (sprawdzisz, czy jakość z portfolio jest ta sama)
  • Kto wybiera zdjęcia do obróbki? On czy Wy?
  • Jak wygląda kwestia rozwiązania umowy? Czy są jakieś kary umowne?
  • Czy jakieś produkty są w pakiecie? (itp.np. album lub foto książka)
  • Kto wybiera zdjęcia do albumu? Fotograf ślubny, czy Ty?
  • W jakiej rozdzielczości są zdjęcia? (jeśli byś chciała sobie jedno ustawić na fototapetę…)
  • Czy w przypadku braku możliwości wywiązania się z umowy zapewni za siebie zastępstwo na podobnym poziomie?
  • Jak wygląda stylistyka jego zdjęć? 
  • Czy jeśli nie wyrażasz zgody na publikowanie swoich zdjęć to, czy jest dodatkowa dopłata? (podpowiedź – jeśli jest, to jest to niezgodne z prawem a niestety się zdarza!)
  • Czy fotograf sam wykonuje obróbkę zdjęć, czy ją komuś podzleca?
  • Co dla fotografa oznacza edycja zdjęć? (korekta kolorów, jasności itp. czy ingerencja w kształty)
  • Czy wszystkie zdjęcia są poddane retuszowi? Wszystkie tak samo? Masowo? Kilka wybranych? Każdy osobno?
  • Przydałby się zapis w umowie, że reportaż i wesele mają charakter spontaniczny i fotograf nie gwarantuje ze wszyscy się znajdą na zdjęciach.!
  • Czy fotograf chce być przez Was „nakarmiony?” Czy nie ma na nic uczulenia? (z Waszej strony ładnie to zapewnić lub chociaż wcześniej poinformować, że tego robić nie będziecie)
  • Czy fotograf posiada zezwolenie z Kurii na fotografowanie uroczystości religijnych? Należy pamiętać, że wybitnie złośliwy ksiądz może nie wyrazić zgody na fotografowanie, nawet jeżeli fotograf odbył taki kurs i ma legitymację! 

Ważne!

Na samym końcu po ustaleniu wszystkiego – przeczytaj dokładnie umowę i ją podpisz! Umowa jest konieczna, dzięki czemu wiesz, że fotograf działa legalnie, odprowadza podatki a Ty jesteś dzięki niej bezpieczna.

Dodatkowo – prawa autorskie są niezbywalne i są przy fotografie. Fotograf ślubny może udzielić licencji, powinno być wyszczególnione na umowie, w jakim celu możesz ich użyć.

Swoją drogą – co myślicie o zestawieniu fotografów z danego województwa? Czy to przyśpieszyłoby wybór co do fotografa, gdybyś miała w jednym miejscu fotografów, ich portfolio, zakresy cenowe i tym podobne? Dajcie znać w komentarzu!

Wszystkie zdjęcia z dzisiejszego artykułu udostępniam dzięki uprzejmości dwóch wspaniałych osób i jednocześnie fotografów ślubnych. Kocięda na Ślubach to duet, dzięki któremu Twoje emocje i wspomnienia z tego magicznego dnia zostaną upamiętnione w niesamowity sposób. Są super mili, znają się na rzeczy i walą sucharami na prawo i lewo – nie da się ich nie kochać! Zerknijcie koniecznie na ich stronę i portfolio, fanpejdża na Facebooku oraz ich profil na Instagramie ♥

P.S. kochają koty!


Facebook – Instagram – Pinterest
Grupa Ślubna – Newsletter