fbpx

Organizacja ślubu i wesela krok po kroku – to naprawdę ogromna ilość spraw do załatwienia w niewielkim przeciągu czasu. Służbowo prawdopodobnie nazwałabyś to wielkim projektem. I tak jest. Ja w tym tekście przedstawiam Wam mocne uproszczenie listy zadań. Tak, to jest uproszczenie 😉

Od czego zacząć organizację ślubu i wesela – krok po kroku?

Trzy pierwsze akapity są najważniejsze. Łącząc je ze sobą otrzymujesz bardziej konkretny obraz Twojego przyszłego wesela. Musisz jednak tak to wszystko dobrać, aby organizacja szła gładko, a budżet nie wziął się z kosmosu. Policz i przemyśl wszystko na spokojnie – czy starczy Wam pieniędzy, czy zdążysz wszystko zorganizować, czy poprosisz kogoś o pomoc? Jeśli okaże się, że jest jakiś problem – nie bój się rezygnować. To jest aż ślub, ale również tylko ślub. Teoretycznie raz w życiu, ale koniec końców to nie suknia czy cudowna sala jest najważniejsze, ale sama ceremonia zaślubin. Skup się na tym, aby do wszystkiego podchodzić z dystansem i aż tak się wszystkim nie przejmować.

Pamiętaj, aby dodać się do naszej grupy ślubnego wsparcia na Facebooku, gdzie się wzajemnie wspieramy i inspirujemy! – Dołącz do grupy! Chcesz coś kupić, sprzedać albo wykonujesz ślubne usługi? Również znajdziesz coś dla siebie!

Jaka jest Wasza wizja dnia ślubu?

Musicie razem usiąść i ustalić jakie macie oczekiwania wobec siebie, wobec ślubu, wobec wesela. Organizacja ślubu i wesela nie jest tak prosta i szybka, jak się wydaje. Trzeba włożyć sporo pracy, czasu i pieniędzy, aby wszystko się udało. Najpierw się zastanówcie. Jak chcecie aby wyglądała ceremonia, ilu gości chcecie mieć, czy to ma być ślub kościelny, czy cywilny, tradycyjne polskie wesele czy obiad w restauracji? Na czym Wam głównie zależy? Sielskiej atmosferze? Dobrym jedzeniu? Dobrej zabawie na luzie? To jest ten moment, aby przedstawić Wasze wyobrażenia i przedyskutować je z drugą osobą. Jeśli Wasze wizje się wykluczają, idźcie na kompromis. To jest Wasz ślub, Wasze wesele, to nie ma być tak, że jedno się upiera i obraża a drugie rezygnuje ze swoich marzeń. Nie! Rozmowa! Kompromisy! Nauczcie się już teraz, bo Wam się to bardzo w życiu przyda. A w planowaniu ślubu i wesela najbardziej.

Jeśli zaczniecie organizację od skreślania z listy zadań do zrobienia, bez ich głębszego przemyślenia to możecie skończyć na wzajemnym obrzucaniu się błotem z pretensją, że to inaczej miało wyglądać. Jak miało wyglądać?

Zatrudnij Wedding Plannera – Konsultanta Ślubnego

Jeśli masz trudności w podejmowaniu decyzji lub nie masz czasu na organizację ślubu i wesela, zastanów się nad usługą wedding plannera, czyli konsultanta ślubnego. Zanim pomyślisz sobie, że to strasznie droga i niepotrzebna usługa:

  • Wedding Planner pracuje z Tobą przez cały czas organizacji ślubu, czasem nawet półtora roku, nie tylko w dzień ślubu
  • dostaniesz od niego odpowiedź i poradę na każdy palący Cię problem
  • Konsultant Ślubny dokładnie wie, jak zaplanować ślub i wesele, jak to wszystko zgrać i jaką jakość powinni dostarczać podwykonawcy
  • skoordynuje Twój ślub i wesele, żebyście Wy nie musieli się tym martwić i stresować 
  • ostatnie i najważniejsze – umieszcza swoje wynagrodzenie już w Twoim budżecie, nie musisz zastanawiać się skąd wziąć dodatkowe pieniądze

Przekonani? Jeśli chociaż trochę to zapraszam po więcej informacji do mojej oferty i umów się na spotkanie, żebyśmy mogli porozmawiać o Waszym wymarzonym dniu!

Wybierz datę i godzinę ślubu

Super! Wiecie już jak ślub i wesele mają wyglądać, więc teraz skup się na wybraniu daty i godziny ślubu. Czy Wasz ślub ma się odbyć w święta, Sylwestra albo czyjeś urodziny? Jeśli ma się odbyć w dacie coś już oznaczającej może warto w jakiś sposób to upamiętnić? Pamiętaj aby stosunkowo wcześnie wybrać się do kancelarii parafialnej i poprosić o wpisanie do księgi. Jeśli pójdziecie za wcześnie to ksiądz powinien Was poinformować, kiedy możecie przyjść następnym razem. W Urzędzie Stanu Cywilnego natomiast nie zapiszą Cię wcześniej niż 3 miesiące przed wybraną datą.

Zaplanuj budżet ślubu

Dokładnie określcie jaką kwotę chcecie lub możecie przeznaczyć na ślub i przyjęcie weselne. Jak wiadomo pochłania to ogromne kwoty, więc warto się na to wcześniej przygotować. Pamiętajcie też, że nie zaplanujecie niespodziewanych wydatków. Przygotujcie sobie natomiast na takie sytuacje budżet awaryjny o wartości około 10% wszystkich kosztów.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak zarządzać budżetem ślubnym i nie tylko to polecam Ci książkę Michała Szafrańskiego Finansowy Ninja. Według mnie jest to obowiązkowa pozycja dla każdej osoby, która planuje jakiś duży wydatek, jak i dla usprawnienia codziennego życia 🙂

Zorganizuj spotkanie Waszych rodziców

Nawet jeśli planujecie i wyprawiacie przyjęcie weselne sami, z własnych pieniędzy, to spotkanie się z rodzicami i omówienie Waszych decyzji wspólnie, będzie bardzo dobrze odebrane przez Waszych rodziców. Utwierdzicie ich w przekonaniu, że mimo że jesteście dorośli i jako dorośli zdecydowaliście się na zawarcie ślubu, to wciąż macie do nich szacunek i liczycie się z ich zdaniem. Podczas takiego spotkania zazwyczaj rodzice przedstawiają swoją wizję Waszego dnia ślubu, co możecie wziąć pod uwagę, ale nie musicie. Może się również okazać, że w Waszych rodzinach są wciąż kultywowane dawne lub regionalne tradycje, które możecie ciekawie wykorzystać.

Określ listę gości weselnych

Bez listy gości nie zamówisz zaproszeń i nie będziesz w stanie wybrać docelowej sali weselnej, bo nie wiesz ile osób ma się w niej zmieścić. Lista gości weselnych to dosyć trudny temat, szczególnie gdy wyprawiasz małe, skromne przyjęcie zamiast wielkiego wesela. Bardzo często każdy, kto usłyszy o tym, że bierzesz ślub będzie czuł się automatycznie zaproszony. Jeszcze zanim wszystko zaczniesz konkretniej planować, to ustal kogo z rodziny i przyjaciół chcesz zaprosić. Słowo klucz – chcesz. Otaczaj się ludźmi, którzy są dla Ciebie ważni.

Zacznij dbać o siebie i o Pana Młodego

Jeśli obydwoje chcecie „wziąć się za siebie” i jeszcze przed ślubem zacząć dbać o swoje zdrowie i wygląd, to tak naprawdę „jak najszybciej” jest dobrym momentem. Dlaczego? Ponieważ wdrożenie się w aktywność fizyczną czy przygotowywanie zdrowych posiłków zajmuje trochę czasu. Trzeba przyzwyczaić się powoli do nowej rzeczywistości, nauczyć się odmawiać słodyczy czy fast foodów, a zamiast na lody spędzić czas na siłowni. To są nasze świadome wybory, do których jednak trzeba przywyknąć, to nie jest coś, co się dzieje już, teraz, od razu. Zmiana złych nawyków może być długotrwałym procesem. Dodatkowo nie da się schudnąć i szybko i zdrowo.

Pamiętaj o czytaniu umów!

Każdy jeden usługodawca powinien podpisać z Tobą umowę na usługę / wypożyczenie. Inaczej nie masz żadnej pewności, że wszystko pójdzie tak jak powinno. Najważniejsze to czytać umowy, które ktoś Ci daje do podpisania. Co musi się znaleźć w umowie? Wszystko, na co się umawiacie. Wszystkie „jeśli zrezygnujesz”, zadatki, zaliczki, kary umowne, kwoty, daty, odpowiedzialność. WSZYSTKO, konkretnie. W linku poniżej znajdziesz poradę od prawniczki Julii Szkudlarek:

Miejsce przyjęcia weselnego – sala weselna

Wybierając salę zwróć uwagę na optymalną ilość miejsc, miejsca parkingowe, estetykę miejsca, otoczenie, co sala ma dodatkowo do zaoferowania (tort, ciasta, dekoracje, zniżki na atrakcje?) a może dodatkowe opłaty? Polecam sali zacząć szukać od razu po ustaleniu listy gości.

Muzyka – zespół weselny lub DJ

Gdy już wiesz gdzie i kiedy zacznie się zabawa, znajdź kogoś kto zajmie się rozkręcaniem imprezy. Wybór między DJem a zespołem weselnym nie jest łatwy, ale to akurat temat na inny dzień. Zwróć uwagę w pierwszej kolejności na… Twoje wrażenie. Spotykasz tych ludzi i co czujesz? Jeśli są towarzyscy, mili, roześmiani – bierz takich od razu! Jeśli natomiast nie możesz w myślach umiejscowić sobie tego człowieka na scenie, zabawiającego Twoich gości, nie popełniaj moich błędów i szukaj dalej 😉

Fotografia i filmowanie

Dopełnieniem Świętej Trójcy Weselnej jest obraz, czyli fotograf i/lub kamerzysta. Głównie na zdjęciach i w myślach będziesz wspominać swój ślub i wesele, więc skup się na tym, aby wybrać kogoś kto potrafi uchwycić na zdjęciach emocje. A w tym dniu jest pełno emocji! Musisz się też z tą osobą po ludzku dogadywać, czyli nie może Cię stresować kontakt z nią. Jednocześnie fotograf i kamerzysta muszą być niewidoczni. Jeśli ich nie widzisz – nie stresujesz się – nie pozujesz – przeżywasz jeden z piękniejszych dni w życiu. I to ma być widać na filmie i na zdjęciach. Są to ludzie, którzy wiele na ślubach widzieli i mogą Ci podrzucić kilka rad, na czym się skupić.

Zainspiruj się i wybierz motyw lub kolor przewodni

Najbardziej podziwiam Panny Młode, które z lekkością i od niechcenia wybierają coś, co z pozoru do siebie nie pasuje, a w dniu ślubu i wesela jestem zadziwiona, że to wszystko jednak jest spójne nie tylko ze sobą, ale i z charakterem Państwa Młodych. Warto więc przemyśleć organizację również pod kątem estetycznym, wybierając wspólny mianownik dla wszystkich dekoracji. Ostatnio coraz popularniejsze są motywy przewodnie zaczerpnięte z konkretnych filmów czy książek. Moje serce oczywiście skradły śluby pod znakiem Harry’ego Pottera!

Załatw formalności związane ze ślubem (kościół, Urząd Stanu Cywilnego…)

W przypadku ślubu cywilnego sprawa jest na tyle prosta, że udajesz się do Urzędu Stanu Cywilnego wraz z dowodem osobistym i skróconym aktem urodzenia, uiszczasz opłatę skarbową (84zł), podpisujesz zaświadczenie o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego i decydujesz jakie nazwisko będziesz nosić po ślubie. W zasadzie tyle.

Ślub konkordatowy : dowody osobiste, metryki chrztu, zaświadczenia o bierzmowaniu, świadectwa nauki religii, zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego, zaświadczenia o odbyciu spowiedzi, potwierdzenie nauk przedmałżeńskich i odbycia spotkań w poradni rodzinnej, potwierdzenie o wygłoszeniu zapowiedzi (o ile były w innej parafii). Trochę tego się uzbierało, więc warto dopytać czego się wymaga w danej parafii i jak najszybciej zacząć odbywać nauki i poradnię.

Kwiaciarnia lub dekorator

Zazwyczaj kwestia dekoracji jest niepotrzebnie przeciągana w czasie. Niestety ci, którzy robią niesamowite dekoracje i przy okazji nie wyceniają swojej pracy na miliony monet, mają kolejki w momencie otwarcia zapisów na kolejny sezon. Warto więc rozejrzeć się za takim dekoratorem w miarę wcześniej, nawet chwilę po rezerwacji sali weselnej. Polecam na spotkanie z dekoratorem się przygotować – zrobić zdjęcia sali weselnej, kościoła i listę oczekiwań – jak sobie wyobrażasz dekorację sali i kościoła, ile ma być gości. W taki sposób możesz liczyć na wstępną wycenę.

Wybierzcie świadków

Świadkowie to te osoby, które teoretycznie mają jedno zadanie – złożyć swój podpis. Praktycznie, coraz częściej wymaga się od świadków niesamowitego zaangażowania, zorganizowania wieczoru panieńskiego i kawalerskiego, ciągłej pomocy i wyrażania swojego zdania na tematy około ślubne. Warto jednak wziąć na wstrzymanie i przestać wymagać takiej ilości obowiązków. Świadek to nie Twój niewolnik. Fajnie, jeśli z tą inicjatywą wychodzą sami. Chcą pomóc. Chcą doradzić. Ale nie możesz wymagać. Wybierz taką osobę, która jest Ci bliska i sama z siebie zechce pomóc.

Zamów zaproszenia ślubne

Ich wykonanie w zależności od firmy może potrwać od tygodnia do nawet 2 miesięcy. Uwzględnij więc ten czas w swoim harmonogramie i wystarczająco wcześnie złóż zamówienie. Osobiście uważam, że lepiej zamówić wcześniej i zacząć zapraszać gości wcześniej, aby szybciej skończyć.

Zacznij szukać sukni ślubnej

Z pozoru to proste i przyjemne zadanie. Ale może się okazać koszmarem, bo nie będziesz mogła znaleźć tej wymarzonej sukienki. Bardzo niewiele kobiet znajduje pasujące do nich suknie za pierwszym podejściem. Zazwyczaj znalezienie tej jedynej to kwestia kilku lub kilkunastu zwiedzonych salonów. Zatem wyposaż się w cierpliwość w poszukiwaniach. Przyda się również asertywność, do kobiet które będą chciały sprzedać Ci suknię, która Ci totalnie nie pasuje, ale również asertywność do tych, których zabierzesz ze sobą na przymiarki. Bo to, że np. Twojej mamie nie podoba się suknia, nie oznacza, że nie wyglądasz w niej totalnie oszołamiająco. To Tobie się ma podobać Twoje odbicie w lustrze!

Przemyśl swój makijaż i fryzurę – zapisz się na próby

Gdy już wiesz jak będzie wyglądać Twoja suknia ślubna, dobierz do niej i do swoich predyspozycji fryzurę ślubną. Wraz z fryzjerem umów się na bardzo wstępne próbne fryzury, aby zobaczyć jak sobie radzi z Twoimi włosami i zastanów się, czy chcesz żeby tak wyglądał efekt finalny. Weź pod uwagę, że do dnia ślubu prawdopodobnie kondycja Twoich włosów się zmieni, być może również zmieni się Twoja wizja. To samo dotyczy makijażu ślubnego.

Poinformujcie o ślubie w pracy i zapytajcie o urlop

Urlop okolicznościowy w ilości dwóch dni należy Ci się z okazji zmiany stanu cywilnego. Możesz te dni wykorzystać przed ślubem lub po. Planując dłuższy wyjazd w podróż poślubną, poinformuj wystarczająco wcześnie swojego przełożonego i wypisz wniosek. Postaraj się być pierwsza na ten termin, bo jednak zaplanowane i wykupione wakacje koleżanki z pracy niekoniecznie będą mniej ważne niż Twój ślub z punktu widzenia samej zainteresowanej i nawet przełożonego. Zazwyczaj w takim wypadku kto pierwszy, ten lepszy i nie ma co liczyć na zmianę terminu.

Zarezerwuj termin u wizażystki i fryzjerki

Z tym tematem nie warto zwlekać w nieskończoność, ponieważ te najlepsze cudotwórczynie mają zapełnione grafiki zaraz po ogłoszeniu, że zaczynają zapisy na kolejny rok. Jeśli wiesz już, komu chcesz oddać swoją twarz i włosy, nie czekaj z zapisem, bo może się okazać, że jedyne wolne godziny to mocno poranne lub późno popołudniowe. Przykładowo biorąc ślub o godzinie 17, optymalny moment aby zacząć się przygotowywać to okolice godziny 10-11. Uwzględnij również czas, który warto przeznaczyć już po fryzurze i po makijażu na ochłonięcie, na moment skupienia i odpoczynku. Zaraz się wszystko zacznie i zmieni, więc warto przed ubraniem się oddać się relaksowi.

Organizacja ślubu i wesela to bardzo stresująca sprawa, więc warto sobie trochę stresu oszczędzić i zasponsorować makijaż i fryzurę próbną, aby chociaż te dwie rzeczy nie spędzały nam snu z powiek na kilka dni przed ślubem.

Zacznij zapraszać gości

Uwierz mi albo przekonaj się sama, że zapraszanie gości to nie bułka z masłem. To naprawdę nie jest chwila. Choćbyś chciała, to umówiona wizyta u dawno niewidzianej rodziny nie będzie trwała 15 minut. Przygotuj się na ciągłe odwlekanie Waszego wyjścia o kolejną herbatkę, kolejną kawą, czy kolejne danie. I tak się nagle okazuje, że zaplanowana godzina przemieniła się w 3 godziny. Im szybciej się weźmiecie za zapraszanie gości, tym szybciej skończycie.

Zamów obrączki

W międzyczasie możesz powoli wybierać obrączki. Czas ich wykonania może być różny tak samo, jak w przypadku zaproszeń. Gdy już wszystkie najważniejsze zadania masz wykonane, możesz zająć się obrączkami. Zawsze to jedno zmartwienie z głowy.

Zapisz się na kurs tańca

Jeśli w ogóle zamierzasz się uczyć pierwszego tańca to pół roku przed ślubem to optymalny czas. Nie będziesz się stresować, że zostało mało czasu, w domu będziesz miała chwilę, aby z przyszłym mężem poćwiczyć i przy okazji spędzić trochę czasu. Przećwiczenie całej choreografii kilkanaście razy da Wam pewnego rodzaju pewność siebie i pewność w ruchach.

Skompletuj garderobę dla siebie i dla męża

2-4 miesiące przed ślubem to idealny moment, aby Twój przyszły mąż zakupił garnitur ślubny, buty pasek, spinki… Nie warto jednak przesadzać z czasem, jeśli Pan Młody ma wahania wagi. Wtedy lepiej zaczekać z zakupem bliżej ślubu. W przypadku Panny Młodej potrzebne będą wygodne buty, ozdoba na głowę (welon lub inna), biżuteria ślubna, również bielizna ślubna to takie zakupy, które trzeba najlepiej mieć ze sobą na ostatniej, generalnej przymiarce sukni ślubnej. Bardzo dobry pomysł to zrobienie w tym samym dniu fryzury próbnej i makijażu ślubnego.

Zacznij planować podróż poślubną

Obierz kierunek idealny na porę roku, w której planujesz podróż poślubną. Zorientuj się, jaka będzie pogoda w miejscach, które Was interesują i porównaj z innymi, ciekawymi kierunkami. Przeanalizuj temperatury, porównaj ceny i oferty hoteli różnych biur podróży. Jeśli wystarczająco wcześnie zaczniesz planować podróż, możesz liczyć na zniżki first-minute.

Ważne! Jeśli planujesz ciążę lub jesteś już w ciąży zrezygnuj z Ameryki Środkowej i Południowej.

Zaplanuj atrakcje na weselu

Barmani, fontanny czekoladowe, fotobudka, animatorzy to takie atrakcje weselne, które nie są koniecznie, ale stają się coraz popularniejsze. Jeśli już przemyślałaś decyzję i ją podjęłaś ostatecznie to 3-4 miesiące przed ślubem to odpowiedni moment na wykonanie telefonu do odpowiedniej osoby i zawarcie umowy.

Wybierz i kup alkohol

Alkohol na weselu to nie tylko wódka. Pamiętaj o winach! Spójrz głównie na półwytrawne i półsłodkie. Jeśli planujesz na swoje wesele zatrudnić barmanów, zapytaj ich jakie alkohole będą im potrzebne (w przypadku, gdy to Ty masz dostarczyć alkohol). Zazwyczaj na liście znajduje się rum, whisky (albo whiskey – to dwie różne rzeczy!), gin, koniak. Dla urozmaicenia można zrobić miejsce również na inne napoje alkoholowe, takie jak piwo, bimber, likier czy nalewki. Fajnym rozwiązaniem byłoby zrobić je samemu! Weź pod uwagę porę roku, ponieważ zimą goście będą wybierać grzane wino lub czystą wódkę, zamiast idealnych na lato owocowych i orzeźwiających drinków z palemką.

Zamów tort weselny i ciasta

Jeśli cukiernia może Ci zaproponować wcześniejszą degustację smaków tortu, poważnie weź to pod uwagę. Pamiętaj, że smak cytrynowy będzie inny w każdej jednej cukierni. W jednej zaproponują na słodko, w drugiej kwaskowo a w trzeciej bardziej gorzko. A ile zamówić? Każda cukiernia ma swój przelicznik na jednego gościa, także warto im zaufać. I tu znów wspomnę o porze roku. Nie polecam wybierać na ciepłe miesiące ciast mocno maślanych i śmietanowych, ponieważ bardzo szybko się psują, przez co nie tak trudno się rozchorować. Nawet jeśli na sali znajduje się specjalna chłodnia i jest klimatyzacja.

Zaplanuj i zamów podziękowania dla gości

Zaplanuj przebieg organizacji dnia ślubu i wesela

Zrób harmonogram dnia ślubu zaznaczając godziny:

  • pobudki
  • makijażu
  • fryzury
  • przybycia świadkowej
  • przybycia fotografa
  • błogosławieństwa
  • przybycia Pana Młodego
  • wyjście z domu
  • ceremonia
  • przyjazd na salę
  • podania każdej potrawy
  • pierwszego tańca
  • podziękowań dla rodziców
  • oczepin
  • podania tortu
  • itd…

Po co Ci to? Będziesz dokładnie wiedziała ile masz konkretnie czasu na daną czynność, będziesz wiedziała co jest po czym i dzięki temu będziesz się mniej stresować, że o czymś zapomniałaś. Warto przekazać ten harmonogram fotografowi, kamerzyście, managerowi sali weselnej, DJ lub zespołowi. Wszyscy będą wiedzieć co jest o której godzinie i nie będzie niedomówień.

Ustal szczegóły z fotografem i kamerzystą, DJ lub zespołem, dekoratorem

Ustalcie ostateczne szczegóły, przekażcie swoje wymagania, doprecyzujcie to, co wymaga doprecyzowania, przekażcie harmonogram dnia ślubu.

Zapytaj gości o przybycie

Mimo że modne jest teraz wręczane do zaproszenia RSVP, czyli przekładając na polski – „prosimy o odpowiedź”, chociaż przyjęło się „potwierdzenie przybycia”. Niewielka ilość osób faktycznie informuje o swoim przybyciu. Spotkałam się z kilkoma odpowiedziami dlaczego.

  • Bo przecież wiesz, że przyjdą
  • No przecież pisałaś, żeby zadzwonić jak mnie nie będzie
  • Zapomniałem
  • Przecież to logiczne, że będziemy

Docelowa ilość gości jest nam niezbędna, jeśli planujemy usadzić gości przy stołach, wydrukować winietki i plan usadzenia. Drugą sprawą jest potwierdzenie ilości gości na sali, aby mogli dokładnie wycenić koszt wyprawienia przyjęcia czy takie błahostki jak ustawienie stołów dla konkretnej ilości gości.

Ustal szczegóły na sali weselnej

Wybierzcie z Panem Młodym menu, jeśli jest możliwość degustacji to z niej skorzystajcie. Pamiętajcie, że wszelkie wymyśle potrawy mogą być słabo odebrane przez gości. Dopytajcie się na sali, jakie dania najczęściej biorą inne pary młode. Skonkretyzujcie też, o której godzinie zostaną podane potrawy, w jakiej formie, w jakiej ilości.

Zorganizujcie wieczór panieński i kawalerski

Albo zostawcie tę organizację swoim świadkom! Nie muszą to być oddzielne imprezy i nie, nie muszą być związane z jakimiś erotycznymi dekoracjami. Na spokojnie może to być domówka albo wyjazd na weekend. Nazwa wieczór kawalerski/panieński wzięła się z tego, że kiedyś dzień przed ślubem wyprawiano imprezę, która była ostatnim podrygiem wolnego stanu cywilnego.

Zorganizuj koszyczek ratunkowy

Koszyczek ratunkowy to kolejna z tych rzeczy, które przecież nie są wymagane, a jednak okazują się niesamowicie przydatne! Ten trend przyszedł do nas ze Stanów Zjednoczonych i zawojował nasze serca. Panny Młode prześcigają się w pomysłach na to, co umieścić w koszyczku, jednak produkty pierwszej potrzeby, typu plastry czy lakier do włosów sprawdzają się najlepiej.

Przygotuj to, co będzie Ci potrzebne w dniu ślubu

Zrób sobie listę tego, co prawdopodobnie przyda Ci się na sali. Warto taką zapakowaną torbę mieć w samochodzie albo wcześniej zawieźć na salę. Co się przyda? Chusteczki, chusteczki nawilżane, buty na zmianę, zapasowe pończochy lub rajstopy, plastry na odciski, lakier do włosów, antyperspirant, perfumy, telefon, pieniądze dla usługodawców, kosmetyczka z kilkoma przydasiami (puder czy szminka). Myślę, że większość z Was nie pomyślałaby o ubraniu na zmianę. Nie mówię o drugiej sukience ślubnej, ale o bluzie i legginsach, w których będziesz wracać do domu. Jeśli nie nocujesz w pokoju przy sali weselnej a w domu, to uwierz mi, będzie ci o wieeeele wygodniej!

Organizacja ślubu i wesela to ciężka praca – odpocznij i się odstresuj

Wszystko załatwione? To odpocznij! To do tego dnia przygotowywałaś się miesiącami, może nawet latami. Ja dokładnie wiem jak się czujesz, jak bardzo się stresujesz. Zaraz zostaniesz żoną swojego ukochanego mężczyzny, to jest Wasz kolejny początek, jednak zaczynacie nowe stare życie jako małżeństwo. Skup się na przeżywaniu ceremonii, na zabawie, na szczęściu. Absolutnie nie myśl teraz o rzeczach, których zmienić nie możesz i na które nie możesz wpłynąć. Jeśli sobie uświadomisz, że teraz już nic z tym nie zrobisz i się z tym pogodzisz, paradoksalnie zrobi Ci się lżej na sercu. Postaw na odpoczynek umysłowy, wybierzcie się na spacer, obejrzyjcie razem film i wyłączcie telefony, niech nikt Wam nie przeszkadza!

A zatem gotowa na organizację ślubu i wesela? 😀

FacebookInstagramPinterest
Grupa Ślubna