fbpx

Po co komu motyw przewodni? Zaczynając planowanie ślubu i wesela na początkowym etapie pewnie masz już wybraną datę, zarezerwowaną salę, fotografa i zespół lub DJ-a. Lecz gdy czas pędzi niemiłosiernie trzeba wziąć się za całą resztę przygotowań. Tak naprawdę dekoracje na sali, wystrój kościoła, papeteria ślubna i cała reszta zależą od Twojego pomysłu. Ale jak wytłumaczyć dekoratorce i florystce co chcesz, skoro… jeszcze nie wiesz?

Pamiętaj, aby dodać się do naszej grupy ślubnego wsparcia na Facebooku, gdzie się wzajemnie wspieramy i inspirujemy! – Dołącz do grupy! Chcesz coś kupić, sprzedać albo wykonujesz ślubne usługi? Również znajdziesz coś dla siebie!

Motyw przewodni i kolor przewodni – o co w ogóle z tym chodzi?

Jest to akcent kolorystyczny lub tematyczny, który przewija się w wielu elementach dekoracyjnych, papeterii czy nawet ubiorze Państwa Młodych. Przykład?

Motyw marynistyczny – Błękitny, turkusowy, piaskowy, biały, granatowy. Muszelki, piasek, paski granatowo-białe, ryby, lina.

Motyw leśny – Zielony, brązowy, beżowy, kremowy. Drewno, drzewa, mech, paproć, liście, szyszki, konary, ziemia, grzyby.

Wyznaczenie motywu lub koloru przewodniego i konsekwentne trzymanie się tego minimalizuje wystąpienie chaosu kolorystycznego. Wybierając do 3-4 pasujących do siebie kolorów i według nich dobierając dodatki czy kwiaty utrzymane w jednej stylistyce ograniczamy możliwość, że wszystko będzie „z innej parafii”. Definitywnie przyjemniej się przebywa w miejscu, gdzie ilość kolorów i ich odcieni nie jest przytłaczająca.

Kolor przewodni wesela

Kolor przewodni wesela może mieć kilka różnych oblicz. Niekoniecznie oznacza to, że to musi być jeden kolor i koniec. Może to być:

  1. jeden kolor
  2. jeden kolor i kilka jego odcieni
  3. jeden kolor główny i maksymalnie dwa uzupełniające
  4. dwa-trzy kolory jednocześnie występujące obok siebie na kole kolorów
  5. dwa-trzy kolory jednocześnie kontrastowe dla siebie

Dlaczego narzeczony nie angażuje się w organizację ślubu i wesela?

Jakie są przykłady koloru przewodniego wesela?

  1. Kolor biały – białe kwiaty, białe świeczniki, biały dywan, biała papeteria, wszystkie dekoracje – białe.
  2. Kolor różowy i kilka jego odcieni (od białego, przez pudrowy róż aż po amarantowy) – pudrowe i białe kwiaty, jasnoróżowe zaproszenia, ciemnoróżowe obrusy na stołach, jasnoróżowe buty, amarantowa szminka, kolczyki z jasnoróżowym oczkiem.
  3. Kolor biały plus uzupełniające złoto i zieleń – białe kwiaty plus dużo zielonej roślinności, biało-złoty tort, białe zaproszenia z roślinnym motywem, złote buty, złota biżuteria, większość dekoracji – biała.
  4. Kolory pomarańczowy, czerwony, różowy – najlepiej gdyby rozjaśniać te kolory bielą, jednak utrzymać w bukietach i dekoracjach ten sam stosunek – 1:1:1
  5. Kolory zielony i czerwony – tak samo jak powyżej

Tak naprawdę „ograniczenie” kolorystyczne nie mówi nam co konkretnie ma być w jakim kolorze, ale jest naprawdę inspirującą podpowiedzią. Dzięki niej można wykombinować niesamowite połączenia kolorów!

Motyw przewodni wesela

Według mnie najpiękniejsze śluby to te, na których widać pasję. Zazwyczaj się to wiąże z zawodem czy zainteresowaniami, które łączą Państwa Młodych. Jeśli jedno kocha motocykle tak bardzo, że udziela się to połówce to, czemu by tego nie wykorzystać? Jeszcze na takim weselu nie byłam, ale uwielbiam patrzeć jednocześnie na miłość do partnera i miłość do swojego hobby.

Sama uwielbiam rośliny w każdej postaci – dlatego chciałam, aby na moim ślubie i weselu i wszelkich dekoracjach były jakieś elementy roślin, czystej natury. I tak mój bukiet w większej ilości stanowiły liście, nasze kieliszki ozdobiłam roślinami i sizalowym sznurkiem, ścianka za nami była zrobiona z roślin, sporo drewna i sizalowe podkładki, papeteria oczywiście mocno roślinna z akcentem roślinnym.

Organizacja ślubu i wesela krok po kroku – lista spraw do załatwienia

Jakie inne przykłady motywów przewodnich?

Marynistyczny, leśny, kwiaty polne, góralski, motocykle, koty, strażacki, auta, tropikalny, perły, barokowy, gotycki, boho, grecki, naturalny, romantyczny, diamenty, od nazwiska!

Każdy ma swoje własne wyobrażenie ślubu w danym stylu, dlatego to jest tak piękne. Bardzo rzadko spotka się powtórzenie na innym ślubie. Szczególnie jeśli personalizacja ślubu zaczęła się od przyszłego wspólnego nazwiska.

Gdzie można wykorzystać elementy koloru czy też motywu ślubnego?

  • papeteria – zaproszenia, save the date, winietki, ustawienie stołów
  • menu – kolor tortu, potrawy kojarzące się z danym motywem (grecki, góralski, tropikalny), słodki stół
  • ubiór – buty, muszka, krawat, biżuteria, spinki do mankietów
  • kwiaty – w kościele, bukiet, bukiety na sali, ozdoby przy samochodzie
  • dekoracje – topper na tort, obrusy, ozdobne podkładki, tablica powitalna

Makijaż próbny – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Skąd czerpać inspiracje na motyw przewodni?

  • Pinterest – pewnie nikogo nie zaskoczę tą propozycją, bo Pinterest to ogromna kopalnia inspiracji w chyba każdej możliwej tematyce. Wystarczy wpisać jaki kolor nas interesuje dopisać „ślub” lub „wesele” i voila! Tysiące zdjęć na wyciągnięcie ręki. Osobiście polecam wyszukiwać w języku angielskim, ponieważ zdecydowana większość zdjęć jest opisywana właśnie w tym języku. Zapraszam również na moją tablicę ślubną na Pintereście!
  • Grupy na Facebooku – niektóre wręcz pękają od zapytań o dobór biżuterii, inne są kopalnią inspiracji, gdzie mega dumne Panny Młode (głównie) wrzucają dziesiątki, jeśli nie setki zdjęć ze swojego dnia ślubu, dodatkowo polecając lub odradzając konkretnych usługodawców, sklepy i salony. Pomagają w wyborze, doradzają i niesamowicie wspierają!
  • Blogi konsultantów ślubnych – z racji, że to oni mają największy wpływ na branżę ślubną i tak naprawdę oni tworzą najpiękniejsze śluby, warto czerpać inspiracje z ich prac. Bardzo często są to osoby, które cały czas się szkolą na ten temat, więc dowiadują się o wielu trendach miesiące przed nami.
  • Portfolio fotografów – rzadko kto wpadnie na ten pomysł, ale Ci najlepsi są zatrudniani wraz z konsultantami i pracują dla osób z niesamowitym wyczuciem stylu i trendów. Jako jedni z pierwszych pokazują innym piękne rozwiązania, które inne Pary Młode miały na swoim ślubie.

Spójność kolorystyczna i stylistyczna motywu przewodniego

Jeśli mamy już salę, dużo łatwiej zdecydować się na kolor czy motyw przewodni, ponieważ sam jej wystrój i kolory nieco ograniczają nasz wybór. Jeśli jednak masz jedynie datę – ogrom możliwości stoi przed Tobą. Najważniejsze jednak pytanie – jak to wszystko dobrać, aby nie przedobrzyć? Spójność kolorystyczna wszystkich elementów tego dnia daje nam od razu wrażenie mocno przemyślanej całości. Gdy jednak widzimy wystrój boho, wesele w remizie, świetny zespół disco polo, a nasza Panna Młoda od stóp do głów w diamenty, księżniczkowa sukienka i elegancki kok – wiemy i widzimy, że coś poszło nie tak.

Jak samemu stworzyć tablicę inspiracji na motyw przewodni?

  • Pinterest – rejestracja na Pinterest jest banalna, wystarczy później stworzyć odpowiednią tablicę i już możesz zapisywać zdjęcia innych na swojej własnej tablicy!
  • Analogicznie – jeśli masz w domu tablicę korkową to dobrym pomysłem jest wydrukowanie tych najlepszych inspiracji, dodać małe kółka w kolorach tworzących kolor przewodni i powoli i z zamysłem realizować tę tablicę.

Pomysły na podziękowania i prezenty dla gości

Motyw przewodni – ale czy to konieczne?

Nie. O ile masz mniej więcej wyczucie estetyki to nie trzeba w ogóle wybierać motywu przewodniego czy też koloru przewodniego. Na spokojnie można sobie poradzić i bez tego. Jednak określone ramy i kolory nieco nas stopują w wyborze dekoracji. Ma to swoje dobre i złe strony. Dlaczego? Czasem jeden mały element czy odstępstwo potrafią nadać smaczku i humoru naszym dekoracjom. Z drugiej strony nie ma żadnych reguł. To, że ktoś uznał, że jest coś takiego jak motyw czy kolor przewodni, wcale nie oznacza, że musimy również się w to bawić. Jeżeli nie lubimy jak coś nas ogranicza to tego nie róbmy! Ale jeżeli chcemy, aby nasz ślub miał konkretny motyw, aby goście go zapamiętali na całe życie bo był aż tak wyjątkowy kolorystycznie – czemu nie?

zdjęcie główne pochodzi z:annemariesstudio.com

Jaki jest Twój ulubiony kolor? Może to on będzie Twoim kolorem przewodnim, a może masz inny pomysł? Podziel się w komentarzu!

Facebook – Instagram – Pinterest 
Grupa Ślubna – Newsletter