fbpx

Zaproszenia ślubne – ich wybór i zamówienie to zadanie, które jest często niedoceniane przez Pary Młode. Teoretycznie wystarczy zamówić i je rozdać. Bułka z masłem. Mhmm. Uważajcie 😉

Teoria teorią, ale w moim przypadku od momentu zamówienia zaproszeń do wręczenia ostatniej sztuki minęło… 6 miesięcy. Gdybym wiedziała wcześniej o tym, co wiem teraz poszłoby mi to definitywnie szybciej. Nie tylko z wizytami, ale również z decyzją, jakie informacje zawrzeć w zaproszeniu i jak odmieniać nazwiska.

Save The Date – zarezerwuj termin

Save The Date to kartka, którą wysyłasz swoim najbliższym i przyjaciołom, informując ich o zarezerwowaniu w swoim kalendarzu dnia na ślub i wesele. Najlepiej wysłać ją od razu po ustaleniu daty. Jak się domyślasz musisz mieć wstępną listę gości i adresy tych osób. Kogo powinna zawierać wstępna lista gości? Najważniejsze osoby w Waszym życiu. Rodzice prawdopodobnie będą poinformowaniu od samego początku, także można ich pominąć. Także zostają nam osoby, z którymi nie widujesz się codziennie i raczej nie wiedzą o planach. Rodzeństwo rodziców, Twoje własne, kuzynostwo, przyjaciele.

Po co w ogóle Save The Date? Najbardziej pożądana pora roku na ślub i wesele to lato. Lato, gdzie inni ludzie planują również wesela, urlopy, odpoczynek. A więc po to, by jak najszybciej zaplanować ten dzień bez konieczności wybierania między urlopem a weselem.

Zaproszenia ślubne – jakie informacje mają zawierać?

  • imiona i nazwiska narzeczonych
  • miejsce i godzina ślubu (który kościół / urząd + miejscowość))
  • kto jest zaproszony
  • miejsce przyjęcia weselnego
  • prośba o potwierdzenie do wybranej daty
  • numer telefonu do osoby odpowiedzialnej za listę gości (Para Młoda lub Wedding Planner)

Ewentualnie możemy jeszcze dodać informację na temat dress codu, mapkę z dojazdem z miejsca ślubu do miejsca przyjęcia, informacje na temat noclegu, transportu lub „co zamiast kwiatów”.

Wierszyki i rymowanki w zaproszeniach

Ugh. Gdy dostaję zaproszenie w którym jest jakiś wierszyk czy rymowanka, albo co gorsza – cały tekst jest rymowany, jest mi źle. Ładnie mówiąc. Uważam, że rymowanki są dla dzieci, a ślub biorą chyba dorośli ludzie i totalnie nie pasuje to do tak uroczystego dnia jak ślub. Takimi rymowanymi zaproszeniami byłam kilka razy mocno zadziwiona i wręcz zażenowana. Nie mogłam sobie jakoś wyobrazić tych osób recytujących ten tekst na głos. Jeśli nie jesteś w stanie na głos powiedzieć czegoś do osoby, którą w rodzinie najbardziej szanujesz – nie wybieraj tego tekstu!

Pamiętaj, aby dodać się do naszej grupy ślubnego wsparcia na Facebooku, gdzie się wzajemnie wspieramy i inspirujemy! – Dołącz do grupy! Chcesz coś kupić, sprzedać albo wykonujesz ślubne usługi? Również znajdziesz coś dla siebie!

Ile zamówić zaproszeń ślubnych?

Aby określić ilość potrzebnych nam zaproszeń musimy zrobić listę gości. Jednak nie listę numerowaną z liczbą osób, ale numerowaną podzieloną na „zaproszenia”. Czyli na przykład zapraszamy:

  1. Annę i Jana Kowalskich z dziećmi
  2. Barbarę Borowiecką z osobą towarzyszącą
  3. Prezydenta Marsa z małżonką

i tak dalej i tak dalej. Dzięki temu dowiesz się ile zamówić zaproszeń dla osób, o których wiesz, że chcesz ich zaprosić. Jednak jest jeszcze sprawa „a jak będę chciała kogoś doprosić?”. Na taki przypadek zamawia się dodatkowo około 10 – 20 zaproszeń już pustych, jedynie z miejscem na wpisanie nazwisk.

Odmiana nazwisk w zaproszeniach

Ta sprawa jest mocno drażliwa na grupach ślubnych, nie wiem nawet czemu. Jeśli znawcy języka polskiego wszędzie informują, że każde polskie nazwisko się odmienia, to czemu znajdują się osoby „a wcale, że nie, bo moje wcale się nie odmienia!”. Dlaczego? Ja nie rozumiem.

Każde nazwisko polskie się odmienia. Czy to Kowalski, czy to Nowak, czy to Bańka, czy to Jeleń.

Jak je odmienić?
Jan Kowalski. Zapraszam Jana Kowalskiego (Annę Kowalską) z osobą towarzyszącą. Annę i Jana Kowalskich.
Joanna Nowak. Zapraszam Joannę Nowak (Adama Nowaka) z osobą towarzyszącą. Joannę i Adama Nowaków.
Mateusz Bańka. Zapraszam Mateusza Bańkę (Krystynę Bańkę) z osobą towarzyszącą. Krystynę i Mateusza Bańków.
Grażyna Jeleń. Zapraszam Grażynę Jeleń (Stefana Jelenia) z osobą towarzyszącą. Grażynę i Stefana Jeleniów.

unsplash-logoAnnie Gray

Wybrać zaproszenia z odmianą nazwisk czy bez?

Jeśli wiesz, że nazwiska polskie się odmienia, ale boisz się, że popełnisz jakiś błąd możesz zamówić zaproszenia, które wymagają innej odmiany nazwisk. Taki tekst może brzmieć „Będziemy zaszczyceni / będzie nam niezmiernie miło, jeśli Anna i Jan Kowalscy przybędą na uroczystość…”.

Inną opcją jest umieszczenie tekstu, który nie wymaga w ogóle wpisywania imion i nazwisk w środku zaproszenia, a zamiast tego nadruk nazwisk w mianowniku tylko na kopercie.

Chciałabym dodać, że jeśli nie zamierzasz odmieniać nazwisk w zaproszeniach, bo wydaje Ci się to głupie – jakkolwiek głupie nie jest, jest poprawne. Lepiej zdecydować się na zaproszenia ślubne z nadrukiem na kopercie, niż kogoś urazić przez błędną lub żadną odmianę.

Kolejność osób w zaproszeniach ślubnych

Pewnie nie raz byś się zastanawiała, czy najpierw wpisać kobietę, czy mężczyznę. A może ta osoba, która jest nam bliższa?
Otóż zawsze w zaproszeniu kobieta będzie pierwsza, niezależnie od tego, czy to ona jest osobą docelową, czy nie. O co mi chodzi? Przykład – zapraszasz brata i jego narzeczoną. Pierwsza będzie narzeczona, nawet jeśli znasz ją tylko i wyłącznie z imienia i nazwiska.

A co z dziećmi?

Jeśli zapraszasz parę z jednym dzieckiem to będzie to wyglądało tak – Anna, Jan i [dziecko] Kowalscy.
Jeśli para ma kilkoro dzieci to – Anna i Jan Kowalscy z dziećmi. Można też wymienić wszystkie imiona – Anna, Jan, [dziecko], [dziecko] i [dziecko] Kowalscy.

Wyższa szkoła jazdy – podwójne nazwiska

U mnie w rodzinie nikt nie ma podwójnego nazwiska, ale nie raz, nie dwa widziałam oczami wyobraźni ciarki przechodzące Pannę Młodą na myśl o zaproszeniu rodziny, w której jedna osoba ma podwójne nazwisko. Na szczęście nie jest to wcale trudne. Jeżeli myślałaś o ujednoliceniu nazwiska dla wszystkich, przestań. Wtedy na zaproszeniu będzie osoba, która nie istnieje. Ktoś wybrał podwójne nazwisko i trzeba to uszanować.
Zapraszam Annę Kowalską-Nowak i Jana Kowalskiego.
Zapraszam Annę Kowalską-Nowak, Jana, [dziecko] i [dziecko] Kowalskich.

Komu z osobą towarzyszącą a kogo z imienia i nazwiska?

Narzeczeni i osoby w długoletnich związkach wypisujemy oboje, z imienia i nazwiska. Najpierw kobieta, potem mężczyzna.

Druga sprawa to wiek gościa – kiedy już wypada zaprosić z osobą towarzyszącą? Od 16/17 roku życia można już zapraszać młodych z osobą towarzyszącą. Dalej są dwa obozy z podziałem na wielkość wesela. Jeśli robicie małe, intymne przyjęcie tylko dla najbliższych można przesunąć wiek do 18, albo zaprosić osobę towarzyszącą tylko jeśli młodzież ma partnera. Jeśli będziecie świętować w większym gronie to 16 lat jest odpowiednim wiekiem.

Najgorsze co możesz zrobić to zaprosić narzeczonych z długim stażem i wpisać tylko jedną osobę z „osobą towarzyszącą”. Niby masz dużo na głowie, ale to jest przykre dla połówki, że nie ma się kilku chwil, aby wpisać jej imię.

Zaproszenia ślubne BEZ DZIECI?

Pierwsze i najważniejsze – nie pisz w zaproszeniu, że zapraszasz bez dzieci. Taką rzecz można przekazać tylko i wyłącznie ustnie. I to też nie wprost. Temat dla wielu rodziców jest drażliwy, ponieważ wesele to głównie rodzinna impreza, a przecież dzieci to część ich rodziny.
Na szczęście jest coraz więcej wyrozumiałych rodziców, którzy zaproszenie bez dzieci nie traktują jako brutalny atak na ich nierozłączność.

Jak więc ładnie zaprosić bez dzieci? W zaproszeniu ująć tylko rodziców, a ustnie poinformować, że przyjęcie weselne nie jest odpowiednim miejscem dla dzieci i że macie nadzieję, że znajdą kogoś do opieki.

Zaproszenia ślubne „wraz z Rodzicami” czy bez?

W większości zaproszeń, które możemy zamówić i tych, które dostajemy od innych widnieje taki napis – „Anna Kowalska i Mateusz Nowak WRAZ Z RODZICAMI zapraszają…”. I co to właściwie oznacza? Do tej pory zazwyczaj narzeczeni byli młodymi ludźmi, wierzącymi, mieszkający z rodzicami, bez dorobku. Jeśli chcieli się wyprowadzić z domu i zacząć własne życie, oznaczało to ślub i założenie rodziny. Można się też domyśleć, że nie mieli pieniędzy na wyprawienie wesela dla całej rodziny. No cóż, to właśnie rodzice odpowiadali na budżet ślubny. Dlatego też w zaproszeniach widniało, że to Para Młoda i ich rodzice zapraszają na wesele.

Teraz to się zmienia, bo i nie śpieszno nam tak do ślubu, wyprowadzamy się z domu, chcemy zarobić ZANIM założymy rodzinę. Część narzeczonych w dalszym ciągu umieszcza ten zapis, mimo wyprawiania wesela samodzielnie. Jest też część, która usuwa ten zapis. I nie jest to absolutnie zła decyzja.

unsplash-logoJoanna Kosinska

RSVP – zapraszanie gości a potwierdzenie obecności

No cóż. Jest to bardzo trudny orzech do zgryzienia. Nie wiedzieć czemu, ludzie lubią to… ignorować. To, że kogoś zapraszasz na ślub i wesele, nie jest przecież jednoznaczne z tym, że przyjdzie na 100%. Z mojej ankiety wynika, że w dniu ślubu nie pojawia się ok 20% zaproszonych osób. Skąd mamy wiedzieć ile osób podać na sali weselnej?

Zalecam, by podczas zapraszania ustnie poprosić o potwierdzenie przybycia na przyjęcie do konkretnego terminu. Podczas wręczania zaproszeń większość zapewne potwierdzi od razu, część jednak „da znać”. Już się nie odezwą. I w tym momencie nie masz pojęcia, czy poczekać jeszcze tydzień, czy wpisać na listę potwierdzonych, czy może skreślić z listy?

Proponuję dać termin minimum z 2-3 tygodniowym zapasem (do terminu ustalonego z salą), a najlepiej miesiąc, półtora wcześniej. Jeśli niepewne osoby nie odezwą się po tygodniu – zadzwonić i zapytać. Nie słyszałam jeszcze o Parze Młodej, której sytuacja była jasna od początku i nie musiała do nikogo dzwonić.

„prosimy o potwierdzenie obecności do 29.03.2020
Basia – [numer telefonu]”

Zaproszenia ślubne i prośba o dress code – czy to wypada?

Jak najbardziej wypada! Domyślnym strojem na przyjęcie weselne to strój wizytowy. Natomiast jeśli planujecie zrobić krótkie przyjęcie w środku dnia, odpowiednim strojem będzie strój koktajlowy. A gdyby to był bal? Napiszcie, że strój wieczorowy, bardziej elegancki i wystawny. Marzy się Wam całe wesele black&white? Jak najbardziej wypada poinformować gości o oczekiwanym stroju. Jak o tym poinformować?

„dress code – strój wieczorowy”

Czy wypada prosić o coś zamiast prezentu w zaproszeniu?

Nie wypada prosić o pieniądze zamiast prezentu. Kulturalny człowiek nie przyjdzie z pustymi rękami. Można poprosić o wsparcie fundacji charytatywnej, o książki, wino, ale nie o pieniądze. Jak to ująć.

„zamiast kwiatów prosimy o dobre czerwone wino”

Jak widzicie im prościej napisane zaproszenia ślubne, tym lepiej to wygląda. A w skrócie – nazwiska odmieniamy, najpierw zapraszamy kobietę, zero wierszyków i nie prosimy o pieniądze 😉

Facebook – Instagram – Pinterest
Grupa Ślubna – Newsletter