fbpx

Olejowanie  włosów to coraz popularniejsza metoda  pielęgnacji włosów. Osobiście uwielbiam ten sposób odżywiania i regenerowania włosów, ponieważ jest niesamowicie łatwe, tanie, wydajne i naturalne. Tak naprawdę trend naturalnych metod dbania o włosy rośnie w siłę. Coraz częściej słyszy się nawet u fryzjerów (chociaż wciąż zbyt rzadko!) o olejowaniu włosów, o farbowaniu henną czy laminowaniu żelatyną. Zostaje mi tylko trzymać kciuki za rozwój fryzjerów w dobrą stronę mocy. Mój post o olejowaniu włosów dla początkujących mam nadzieję, że również się do tego przyczyni.

Pamiętaj, aby dodać się do naszej grupy ślubnego wsparcia na Facebooku, gdzie się wzajemnie wspieramy i inspirujemy! – Dołącz do grupy! Chcesz coś kupić, sprzedać albo wykonujesz ślubne usługi? Również znajdziesz coś dla siebie!

Co to jest olejowanie włosów i jakie są z niego korzyści?

Olejowanie włosów to stara metoda pielęgnacji włosów znana głównie na Dalekim Wschodzie. Do nas dotarła kilka lat temu i stała się niesamowicie popularna, głównie przez naturalność, prostotę i  w miarę szybko widoczne efekty. Polega na nakładaniu oleju na włosy w celu zregenerowania i odżywienia włosów. Olej tworzy warstwę okluzyjną na włosach, która zabezpiecza przed wydostawaniem się z niego wody, czyli powszechnie nawilżenia.

Korzyści płynące z olejowania włosów:

  • hamowanie wypadania włosów
  • przyśpieszenie porostu włosów 
  • wygładzenie powierzchni włosa
  • chroni przed słońcem, mrozem, słoną wodą
  • regeneruje i chroni przed działaniem wysokich temperatur (stylizacja włosów)
  • zwalcza łupież, pomaga w leczeniu łuszczycy, łojotokowego i atopowego zapalenia skóry
  • łagodzi podrażnienia skóry
  • dodaje blasku, przywraca elastyczność
  • zmniejsza puszenie się i elektryzowanie włosów
  • chroni końcówki włosów przed rozdwajaniem
  • regeneruje i odżywia zniszczoną strukturę włosa

Czyli w skrócie regeneruje zniszczone włosy i zapobiega dalszym zniszczeniom. Efekty zazwyczaj pojawiają się po 2-4 miesiącach, jednak każdy włos jest inny i niekiedy potrzeba wielu eksperymentów, aby dobrać odpowiednią metodę i olej do swoich włosów. U mnie efekty pojawiły się momentalnie po zaprzestaniu rozjaśniania i stylizowania włosów przy użyciu temperatury, czyli po około 2/3 tygodniach.

Dla kogo jest olejowanie włosów?

Tak naprawdę olejowanie włosów poprawia wygląd i strukturę prawie każdych włosów. Polecane jest w szczególności w celu poprawy ich elastyczności i odżywienia po zabiegach chemicznych, rozjaśnianiu, farbowaniu, keratynowym prostowaniu, ale również po prostu suchych i zniszczonych. Potrafi przynieść niesamowite rezultaty dla kręconowłosych kobiet, a także tych, których włosy są wysokoporowate i puszące się. Posiadaczki włosów cienkich, przyklapniętych i delikatnych także znajdą pocieszenie w olejowaniu włosów. Lekkość, niedociążenie czy suchość włosów może zostać zniwelowane przez na przykład oliwę z oliwek.

Śmiało można założyć, że olejowanie włosów to uniwersalne remedium na każdy problem z włosami. Wystarczy dobrać pod siebie olej względem jego działania i przystąpić do sumiennego stosowania.

Olejowanie włosów dla początkujących Wesele Bez Spiny

Olejowanie włosów a porowatość włosów

Porowatość włosów to jeden z najważniejszych czynników, o którym należy pamiętać podczas wybierania dla siebie odpowiedniego oleju. Porowatość włosa to (w skrócie) stopień odchylenia łuski włosa od jego łodygi.

Włosy wysokoporowate mają bardziej odchylone łuski od łodygi włosa przez co chłoną wszelkie substancje odżywcze z oleju dużo szybciej niż inne. Nie trzeba oleju na nich przetrzymywać wiele godzin czy na noc, ponieważ efekty będą takie same jak po krótszym olejowaniu.

Włosy niskoporowate mają ze wszystkich najmniej rozchylone łuski, są dużo bardziej gładkie i błyszczące, przyjmują mniej oleju i wartości odżywczych niż inny typ w tym samym czasie. Zazwyczaj lubią długie olejowanie lub na całą noc.

Włosy średnioporowate zazwyczaj idą w kierunku porowatości jednej z powyższych. W ich przypadku sprawdzą się uśrednione sposoby i niestety niezbędne jest nieco działanie na oślep i próbowanie co im się podoba.

Jaki olej wybrać i gdzie go najlepiej kupić?

Bardzo ważne jest, aby nasz produkt był w 100% naturalny i miał w składzie tylko olej. Bez żadnych dodatków, zapachów, konserwantów czy silikonów. Dlaczego? Ponieważ te wyżej wymienione skutecznie uniemożliwiają wchłonięcie się składników odżywczych we włosy. Silikony je mocno oblepiają i tworzą warstwę okluzyjną. Co prawda silikony to nie jest najgorsze zło na świecie, ponieważ ochrania włosy przed czynnikami zewnętrznymi. Natomiast jest to dobre na sam koniec rytuału pielęgnacyjnego, nie nadają się jednak w momencie olejowania włosów.

Zacząć można od oleju, który mamy już w domu – oliwa z oliwek, olej rzepakowy czy olej słonecznikowy.

Jak często nakładać olej na włosy?

W częstotliwości olejowania włosów panuje pełna dowolność. Można olejować włosy przy każdym myciu włosów, czyli nawet codziennie, ale również nie ma co do tego przymusu. Jeśli z braku czasu możesz olejować włosy i robić im dzień spa tylko raz na tydzień – to też dobrze. Ogólnie im częściej, tym lepiej dla bardziej zniszczonych czy suchych włosów. Na początek posiadaczki kręconych włosów mogą nakładać minimalne ilości oleju nawet codziennie bez uprzedniego (lub późniejszego) mycia włosów. Kręcone włosy i wysokoporowate włosy piją olej szybciej i większe ilości. Po kilku minutach nie czuć już, że na włosach był olej. Włosy niskoporowate będą natomiast potrzebować dłuższego czasu na wchłonięcie odżywczego oleju. Można przewidzieć dla nich czas na przykład raz w tygodniu na kilka godzin lub na całą noc.

Olejowanie włosów dla początkujących Wesele Bez Spiny

Metody olejowania włosów

Na suche włosy – polega na nałożeniu oleju na suche włosy przed myciem włosów

Na wilgotne włosy nakładamy olej na zwilżone wodą włosy przed myciem włosów lub po myciu

Podkład nawilżający – to w skrócie olejowanie włosów zwilżonych czymś nawilżającym – może to być glutek z siemienia lnianego, hydrolat, sok z aloesu.

Z maską – do porcji maski, jakiej używamy zazwyczaj dodajemy łyżkę lub dwie wybranego oleju i nakładamy tak samo, jak normalną maskę. Można przed myciem, a także i po myciu włosów.

Olejowanie na „rosołek” – do miseczki wlewamy wodę, olej (2-3 łyżki) i mieszamy. Moczymy włosy w miseczce przez kilka minut starając się pokryć całe włosy w oleju. Następnie odsączamy włosy.

Serum olejowe w sprayu – mieszamy w częściach maskę lub odżywkę, olej i wodę, mieszamy i spryskujemy włosy starając się je całe dokładnie pokryć.

Olejowanie na końcówki – zamiast serum silikonowego możemy nałożyć na same końcówki kropelkę oleju w celach ochronnych. Ja obecnie robię to codziennie.

Olejowanie z serum silikonowym – po umyciu włosów i po swojej zwyczajnej pielęgnacji nakładamy na same końcówki serum i olej w równych ilościach.

Olejowanie skóry głowy – dokładnie rozczesujemy włosy i nakładamy po kropelce robiąc kilkucentymetrowe przedziałki. Na sam koniec można wykonać masaż skóry głowy w celu pobudzenia cebulek.

Jak długo trzymać olej na włosach?

Najlepiej z tym eksperymentować i wybrać najkrótszy czas, który służy włosom. Jeśli uzyskujesz takie same dobre efekty podczas olejowania przez jedną godzinę i przez całą noc, to lepiej wybrać taki czas, aby po prostu był wygodniejszy dla nas. Olejowanie wieczorem jest łatwiejsze, ale mycie rano jest wygodniejsze? Nie ma sprawy, próbuj, eksperymentuj – to włosy są dla Ciebie, a nie Ty dla nich.

Olejowanie włosów dla początkujących Wesele Bez Spiny

Ile oleju stosować na włosy?

Z tym eksperymentowaniem jeszcze nie kończymy. Tutaj jednak warto podeprzeć się porowatością swoich włosów. Jeśli masz włosy wysokoporowate to można (na oko) stwierdzić, że wchłoną więcej oleju niż niskoporowate. Warto zacząć od mniejszych ilości i dopiero potem próbować więcej. Uniwersalna porada to najczęściej użyć tyle oleju, aby było go czuć na włosach, ale nie były tłuste lub ociekające olejem.

Czym zmyć olej z włosów?

Mniejsze ilości i lżejsze oleje z łatwością można zmyć nawet delikatnym szamponem bez SLS (i jego pochodnych). Co jakiś czas warto oczyścić włosy i skórę głowy czymś mocniejszym. Przy każdym myciu nie jest to koniecznie, chyba że akurat u Ciebie się sprawdza. Mycie włosów po olejowaniu jakimś mocnym i chemicznym szamponem często całkowicie niweczy efekt. Przy olejowaniu metodami, gdy nie używa się żadnych odżywek czy masek najlepiej jest właśnie nimi olej zemuglować. Co to znaczy? W tych kosmetykach znajdują się substancje, które łączą poszczególne składniki takie jak oleje, które po połączeniu stają się gładką masą. Dzięki temu po maskach z olejem w składzie nie pozostaje na włosach tłusty film. Taką maskę można trzymać nawet 20 minut. Dopiero potem wszystko spłukać i umyć włosy jedynie przy skórze głowy, omijając włosy na długości.

Olejujecie włosy, czy to wciąż jest dla Was nowość? Jakich olejów najczęściej używacie (przy jakiej porowatości)? Mam nadzieję, że ten sposób wejdzie do Waszej codziennej pielęgnacji włosów i stanie się prostą drogą do pięknych włosów!

Jeśli podobają Ci się moje posty zaobserwuj mnie w social mediach i nie zapomnij zapisać się na powiadomienia e-mailowe!

Facebook – Instagram – Pinterest
Grupa Ślubna – Newsletter